Większy obszar roboczy w nowej wersji IntelliJ IDEA (EAP)

Jestem zwolennikiem IntelliJ IDEA, to pewnie już każdy wie Happy
Lubię też czasem podpatrzeć co będzie w nowej wersji. Czasem też biorę czynny udział w jej testowaniu, oraz (w czym jestem dobry) w zgłaszaniu błędów Happy.

Co i raz przychodzą jakieś nowinki - a to nowe możliwości we flexie czy ruby'm (po co to komu? Winking), a to konsola SQL, HQL czy wreszcie JPA. Ot, takie tam nowinki i ficzery. Oczywiście dobrze, że są, ale mi osobiście spodobała się jedna nowość - maksymalizacja ekranu, na którym pracujesz.

Różnorodne środowiska IDE przyzwyczaiły nas do tego, że deweloper potrzebuje duży ekran. A jeszcze lepiej dwa - co, swoją drogą, coraz częściej widuję. A ja się pytam - po co? Tak, wiem, jest wygodniej, więcej widać i takie tam dyrdymały. Ale prawdę mówiąc - im mniej widać tym lepiej. A ściślej mówiąc - im mniej tego co nie jest potrzebne.
Ja potrzebuję przede wszystkim widzieć okno, gdzie mogę pisać kod. Oczywście korzystam z różnorodnych dodatkowych okienek - jak np. struktura projektu, hierarchie, okno śledzenia, kompilacji czy systemu kontroli wersji (svn, cvs, git czy inne). Ale nie chcę ich widzieć non-stop. Tylko wtedy, gdy ich potrzebuję.

Do tej pory IDEA i tak była niezła - po bokach były cienkie paski, gdzie były umieszczone (pionowe) guziki z nazwami okienek pomocniczych. Ale na górze był także toolbar, a na dole kolejna listwa z okienkami. I niby mało miejsca, ale... po co mi one?

W nowej wersji rozwojowej (EAP) jest ficzer, który bardzo mi się spodobał - możliwość wyrzucenia toolbara oraz okalających pasków. Zostawiłem sobie tylko jeden - pokazujący ścieżkę pliku i zawierający guziki do uruchamiania/śledzenia. Całość nabrało estetycznej prostoty, tym bardziej, że (jak to na makach) menu jest wyrzucone kompletnie poza aplikację. A paski z oknami pomocniczymi są dostępne w bardzo prosty sposób - wystarczy dwukrotnie wcisnąć klawisz CMD (na PC Alt).

Niby mała zmiana, ale strasznie cieszy. A więcej o tym (w tym zrzuty ekranu) i o innych ciekawostkach w nowej wersji IntelliJ IDEA poczytajcie na ich blogu: blogs.jetbrains.com/idea.
blog comments powered by Disqus