Większy obszar roboczy w nowej wersji IntelliJ IDEA (EAP)

Jestem zwolennikiem IntelliJ IDEA, to pewnie już każdy wie Happy
Lubię też czasem podpatrzeć co będzie w nowej wersji. Czasem też biorę czynny udział w jej testowaniu, oraz (w czym jestem dobry) w zgłaszaniu błędów Happy.

Co i raz przychodzą jakieś nowinki - a to nowe możliwości we flexie czy ruby'm (po co to komu? Winking), a to konsola SQL, HQL czy wreszcie JPA. Ot, takie tam nowinki i ficzery. Oczywiście dobrze, że są, ale mi osobiście spodobała się jedna nowość - maksymalizacja ekranu, na którym pracujesz.
Przeczytaj więcej (read more)...
Comments

Klient PostgreSQL (na MS Windows)

Jeżeli korzystasz z bazy PostgreSQL i chcesz (lub nie, ale musisz) podłączać się do niej jakimś klientem, coby wykonać zapytania (DDL, DML czy też inne) potrzebujesz jakiegoś narządka. Standardowo masz do dyspozycji tekstowego psql, które jest świetne - o ile lubisz lub musisz z niego korzystać.
Ja akurat lubię, a dodatkowo często korzystam gdy muszę się podłączyć zdalnie - a w takich przypadkach interfejs tekstowy jest wielką zaletą Happy
Ale... nie każdy musi, a jeszcze mniej osób lubi.
Przeczytaj więcej (read more)...
Comments

git - system kontroli wersji

System kontroli wersji (inaczej wersjonowania) jest niezbędny w pracy każdego dewelopera. Najpopularniejsze to SVN oraz CVS. Te jednak mają kilka wad...
Czy jest dla nas rozwiązanie? Czy jest coś lepszego? Proponuję zapoznać się z systemem GIT!
Przeczytaj więcej (read more)...
Comments

base64 na konsoli

Niejednokrotnie zdarza się, że potrzebujemy przekazywać informacje pomiędzy różnymi systemami (nierzadko napisanymi w różnych językach programowania). Z reguły też musimy uważać na istniejące w takich danych spacje, znaki końca lini, cudzysłowy i inne temu podobne. Wiadomym jest, że każdy taki znak musimy enkodować tak, aby nie zakłócił przekazu (oraz nie stanowił potencjalnej dziury w systemie umożliwiającej takie spreparowanie danych, że system po ich otrzymaniu wykona zupełnie co innego).

Rozwiązaniem na te bolączki może być proste kodowanie Base64. Nie należy tego mylić z żadnym szyfrowaniem. Należy myśleć o tym jako o konwersji (odwracalnej) dowolnego ciągu znaków w ciąg znaków ASCII, z którym to już możemy zrobić co tylko chcemy. Po szczegóły techniczne zerknijcie do
artykułu na Wikipedii.
W skrócie - Base64 ukryje wszystkie nieporządane znaki, w tym spacje oraz znaki końca lini. Dzięki temu taką zakodowaną postać możemy przekazywać jako jeden łańcuch znaków.
Przeczytaj więcej (read more)...
Comments

Porządkowanie ikon na pasku menu

Czy nie przeszkadza Wam fakt, że jeżeli posiadacie dużo ikon w pasku menu to niekiedy są one przykrywane przez aplikacje z własnym rozbudowanym menu?
Mi to przeszkadzało przez ostatni rok... A jak się okazuje rozwiązanie jest banalnie proste Happy
Kilka ruchów myszką i wreszcie najbardziej potrzebne ikonki mam z prawej strony, gdzie nawet mój IntelliJ Idea nie potrafi ich przykryć Happy
Przeczytaj więcej (read more)...
Comments